Aké pomôcky môžu pomôcť pri práci s panvovým dnom?  

24. 3. 2022 Flagranti

Občas sa stáva, že ženy navštívia špecializovanú fyzioterapeutku alebo sa zúčastnia kurzu zameraného na posilňovanie panvového dna a pokým tam aktívne chodia, tak cvičia. Akonáhle ale kurz skončí, postupne cviky zabudnú a stratia motiváciu. A rovnaké to je aj u žien, ktoré si plné očakávania v eufórii zakúpia Venušine guľôčky, ale použijú ich párkrát a potom už nikdy viac. Presne toto sa stane celej polovici žien, ktoré si nejakú pomôcku zakúpili.

Aby ste nedopadli rovnako, poďme sa pozrieť, aké pomôcky sú na posilňovanie panvového dna najvhodnejšie a na čo by ste sa mali zamerať.

70 % žien si ako prvú pomôcku vyberá Venušine guľôčky

Najprv by sme si mali vysvetliť, čo to Venušine guľôčky sú. Obvykle ide o jednu alebo dve spojené guľôčky, ktoré majú vo vnútri po jednej menšej guľôčke. Tá pri pohybe naráža do stien a prenáša vibrácie do vonkajších guľôčok a tie zase do vaginálnych stien, v ktorých vďaka týmto vlnám dochádza k výraznému prekrveniu a aktivácii svalstva. Zároveň sa zapájajú aj svaly v okolí vagíny, pretože sa žena snaží udržať guľôčky vo vnútri. Mnohé ženy siahajú po guľôčkach v domnienke, že budú posilňovať a zároveň pri tom pocítia príjemné pocity vďaka stimulácii. Ale pozor, nie vždy to tak totiž musí byť a veľká časť žien pohybujúcu sa guľôčku vo vnútri pošvy vôbec necíti. Zároveň je vhodné spojiť zavedenie guľôčok s nejakým pohybom, ktorý na tú dobu plánujete. Či už to bude joga, tanec alebo upratovanie. Nie je nutné mať ich zavedené dlho, postačí pár minút – dôležitá je ale pravidelnosť. Pokiaľ si ich teda zavediete a vyrazíte do práce, kde presedíte osem hodín pri počítači, môžete nám veriť, že želané výsledky sa nedostavia. Naopak si môžete privodiť problémy, pretože svoje panvové dno neúmerne preťažíte. Po akomkoľvek cvičení panvového dna by malo nasledovať jeho uvoľnenie a relaxácia!

Venušine guľôčky LELO LUNA BEADS mini
Venušine guľôčky YEQU KEGEL Balls
Venušine guľôčky PILLOW TALK FRISKY

Pokiaľ to s trénovaním myslíte vážne, odporúčame vyberať si guľôčky, ktoré sú v sadách a ponúknu vám tak viac možností, kam sa posúvať. Ideálne je začínať na hmotnostiach 20 – 40 gramov a postupne závažia vymieňať za ťažšie, pokiaľ už nebudete mať problém udržať bez problémov danú hmotnosť. Postupne sa tak môžete „vytrénovať“ až na závažia okolo 100 gramov. 

Vaginálne činky – pomôcky, ktoré takmer nikto nepozná

Vaginálne činky sú zdravotníckou pomôckou, ktorá bola vytvorená naozaj iba na posilnenie panvového dna. Oproti guľôčkam sú činky úplne vyplnené a nič v nich nekmitá. Ideálnym variantom je celá sada, ktorá väčšinou obsahuje hneď niekoľko činiek s rôznymi gramážami. Veľkostne bývajú činky buď rovnako veľké a líšia sa iba hmotnosťou, alebo sú aj po tejto stránke odstupňované, napríklad ako pri Satisfyer Yoni Power, kedy začínate s najväčšou činkou, ktorá je najľahšia a postupne sa prepracovávate k najmenšiemu (a najťažšiemu) variantu. Na tú si už naozaj môže trúfnuť len žena, ktorá za sebou nemá pôrod, alebo potom dámy s dobre vytrénovaným panvovým dnom. 

S činkami môžete trénovať buď aktívne alebo pasívne. Ideálne je zaviesť si ich pred nejakou fyzickou aktivitou, pokiaľ ale samozrejme máte istotu, že danú záťaž zvládnete bez strachu, že vám niekde na verejnosti vykĺznu. Cvičiť môžete aj pri sledovaní televízie alebo pri inej nenáročnej činnosti, ale je dobré pracovať s nimi vedome a snažiť sa ich pritiahnuť smerom nahor pri zatínaní svalov panvového dna.

Sada vaginálnych činiek Y.Love Cindy
Vaginálna činka Seven Creations Layla Tulipano
Vaginálne činky Satisfyer Yoni Power 2

Vaginálne trenažéry – váš osobný tréner schovaný do aplikácie

Tak ako sa doba a technika posunuli dopredu, zmenilo sa aj vnímanie cvičenia. Všetci dnes chceme mať pod kontrolou počet krokov, monitorujeme si každú aktivitu a porovnávame sa buď sami so sebou alebo s ostatnými. Aj pri posilňovaní panvového dna už máme túto možnosť. Niektoré pomôcky totiž vznikli aj s aplikáciou, ktorá vám umožní nielen strážiť si svoje výsledky, kontrolovať svoj progres, ale aj zábavnou formou trénovať. Dokážu byť vaším osobným trénerom, ktorý vás upozorní na tréning a nastaví vám taký cvičebný plán, aby ste čo najskôr videli výsledky.

Asi najzaujímavejším zástupcom medzi vaginálnymi trenažérmi je Perifit. Túto pomôcku pred prvým cvičením nakalibrujete a potom už len sledujete svoje výsledky a pokroky. Vaše svaly panvového dna reagujú na hru, ktorú máte vo vašom mobilnom telefóne a ktorú takto ovládate. Vyhýbanie sa prekážkam tak získava úplne nový rozmer. Recenziu si môžete prečítať tu.

Niektoré trenažéry vám doprajú aj vibrácie, ktoré tiež môžu mať na panvové dno pozitívny vplyv. Napríklad vajíčko Magic Motion Kegel Coach Smart Exerciser s výnimočnou aplikáciou, ktorá je samozrejme zadarmo. Tá vám neponúka iba virtuálneho sprievodcu, ale v nej aj nájdete animované návody a príručky, veľmi podrobné štatistiky, motivačný program aj menštruačný kalendár. Navyše je možné zvoliť si program určený priamo na mieru, napríklad pri plánovaní tehotenstva, po pôrode alebo len na zlepšenie sexuálnej výkonnosti. Aby vás cvičenie bavilo, je program animovaný avatarom v tvare vtáčika, ktorý lieta vzduchom v závislosti na sile stlačení vašich svalov. Pri každej vibrácii vajíčka ho musíte stlačiť. 

Hľadáte skôr duchovný rozmer? Aj pre vás máme riešenie

Yoni vajíčka, to je možná to, co hledáte a potřebujete. Nezajímají vás výkony, jen chcete udělat něco pro pre seba? Vajíčka z minerálnych kameňov môžete vyberať intuitívne, alebo si objednať konkrétny minerálny kameň, ktorý máte rada alebo vás zaujali jeho vlastnosti. Yoni vajíčka sa používajú trošku inak ako predchádzajúce pomôcky. Tu je dôležité vybrať si veľkosť a pozor, menšie znamená v tomto prípade náročnejšie na cvičenie. Ženy po pôrode a s oslabeným dnom by si mali vyberať najväčšie vajíčko (často označované ako L) a najmenšiu veľkosť prenechať dievčatám a ženám, ktoré už majú potrebný cvik a dokážu dobre načúvať vlastnému telu. Vajíčka môžu mať v sebe dierku na prevlečenie šnúrky, ale tá nie je potrebná. Vajíčko sa v pošve nemá kam stratiť a určite sa nemusíte báť, že by ste ho nedostali von. Chce to len trošku cviku a správnu polohu v drepe, kedy jemne zatlačíte a vajíčko vám vykĺzne von.

Co vlastě znamená Yoni? 

Slovo Yoni pochádza zo sanskrtu a označuje ženské lono alebo „posvätný priestor ženy“, ktorý je jej centrom sily a múdrosti. Drahé kamene, z ktorých sú vajíčka vyrábané, majú navyše mnohé vlastnosti, ktoré tejto pomôcke dávajú ďalší rozmer a môžu vám pomôcť s ďalšími psychickými alebo fyziologickými ťažkosťami. Prikladajú sa im okrem iného aj vlastnosti ako prebúdzanie kreatívnej energie, vášne, libida a sexuality.
Chcete sa dozvedieť niečo viac o Yoni masáži? Článok nájdete tu.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek pomôcku alebo typ cvičenia, myslite na to, že k výsledkom sa  musíte prepracovať. Pokiaľ si nie ste istá, ako začať, určite sa obráťte na špecializovanú fyzioterapeutku, ktorá vás najprv prezrie a určí, na čo konkrétne sa potrebujete zamerať.

A posledný tip na záver – panvové dno intenzívne precvičujete aj počas sexuálneho styku. Pokiaľ zvýšite intenzitu, možno už žiadna ďalšia odborná pomoc nebude potrebná. 

Produkty, ktoré sa budú hodiť

Viac tu

Vaginálny trenažér PERIFIT KEGEL EXERCISER

Viac tu

Venušiné guličky LELO LUNA BEADS mini

Viac tu

Vaginálne činky SATISFYER YONI POWER 2

Viac tu

Venušine guličky YEQU KEGEL Balls

Viac tu

Vaginálny trenažér Lovelife by OhMiBod

Viac tu

Vaginálny trenažér Magic Motion KEGEL COACH

Najčítanejšie články

Hľadáte odbornú pomoc? Vieme, na koho sa obrátiť.


Tu si môžete vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa venuje panvovému dnu, rehabilitáciám v tehotenstve a podpornej starostlivosti vo vašom okolí.