Váš osobný tréner pre panvové dno

23. 8. 2022 Mgr. Renáta Homolová

Nie som veľký fanúšik technológií a keď som sa rozhodovala, čo otestujem ako prvé, radšej som siahla po venušiných guľôčkach. Klasika je klasika, hovorila som si. Ale po pár použitiach Kegel Coach od Magic Motion išli guľôčky trochu bokom. Toto šikovné vajíčko ma veľmi príjemne prekvapilo. Nebola to láska na prvý pohľad, ale na prvý dotyk určite. Silikón, z ktorého je vajíčko vyrobené, je úžasne hebučký.

Cvičenie s Magic Motion Kegel Coach

Než sa pustíte do samotného cvičenia, odporúčam v sekcii ME – DEVICE SETTINGS prispôsobiť intenzitu spätno-väzobnej vibrácie vajíčka. Na mňa je intenzita vibrácie u Kegel Coach dosť výdatná a vystačila som si s najnižšími stupňami. Nazrite tiež do sekcie DISCOVER. Okrem sprievodcu cvičením a menštruačného kalendára tu nájdete peknú animáciu o tom, čo a kde sú svaly panvového dna. Síce v nej narazíte na dávno prekonaný návod ako objaviť svaly panvového dna a to je prerušovaním močenia, verím ale, že o tom, že existuje nespočetné množstvo iných, bezpečnejších spôsobov ako nájsť svoje panvové dno, dnes už väčšina žien vie.

A potom už hurá do sekcie TRAINING, kde vás víta vysmiata postavička s obrovskou hlavou (vaša osobná trénerka). Vľavo hore v sekcii WORKOUT si môžete vybrať z niekoľkých modulov cvičenia. Pri každom module je popísané, pre koho je vhodný a je tu možnosť vybrať si zo 4 úrovní obtiažnosti. Čo už sa ale nedozviete je, aký cvičebný program jednotlivé moduly obsahujú a čím sa od seba líšia úrovne obtiažnosti. Nepodarilo sa mi to dohľadať ani v návode k vajíčku, ani na webe výrobcu. Zo zvedavosti som preto vyskúšala niekoľko programov v rôznych obtiažnostiach. Líšili sa v počte opakovaní a počte sérií, štruktúra jednej série bola vždy rovnaká – najprv niekoľko rýchlych kontrakcií a relaxácií, potom kontrakcie s krátkou výdržou a nakoniec niekoľko kontrakcií s dlhšou výdržou. Ide teda o klasické Kegelove cviky. Odporúčam si cvičebný program vybrať podľa svojho cieľa, a pokiaľ si netrúfate odhadnúť svoju pokročilosť, začnite na začiatočníckej úrovni. Prostredie cvičebných programov je v aplikácii dané, nečakajte od Kegel Coach žiadne zábavné hry, v ktorých budete pomocou kontrakcií svojho panvového dna zbierať kvietky alebo riadiť autíčko (to vie napríklad Perifit). Je tu len vtáčik stúpajúci nahor pri stiahnutí panvového dna a klesajúci nadol pri relaxácii.

Pokiaľ sa vám pri prvých pokusoch vtáčik vôbec nezdvihne, nezúfajte. Vyskúšajte vajíčko posunúť hlbšie alebo naopak trochu povysunúť. Aj mne pár pokusov trvalo, kým som našla ideálnu pozíciu sondy a určite odporúčam (rovnako ako výrobca) používať pri cvičení kotvu (je súčasťou balenia), do ktorej vajíčko uchytíte. Inak má tendenciu pri cvičení sa vysúvať a zase zachádzať do pošvy.

Spätná väzba a jej riziká

Prístroje so spätnou väzbou sú určite skvelí pomocníci, hlavne v začiatkoch cvičenia. Čo ma od nich ale odrádza a pri testovaní sa mi potvrdilo, je, že pokiaľ to dovolíme, odvádzajú našu pozornosť od tela. Ľahko sa môže stať, že sa viac ako na svoje telo sústredíme na vtáčika v aplikácii. Aj keď o tomto riziku viem, aj ja som sa pri cvičení párkrát pristihla, že zatínam nielen svaly panvového dna, ale aj zadok a stehná, aby som vtáčika dostala až hore. Tieto prístroje nás môžu parádne motivovať, ale svojim zameraním na výkon tiež doviesť k neefektívnosti cvičenia za cenu dosiahnutia dobrých čísel v aplikácii. Kegel Coach má výhodu, že vás cvičením môže previesť aj zvukom alebo vibráciou prístroja, nie je nutné vtáčika na displeji sledovať. Obzvlášť pokiaľ by vás demotivovalo, že zatiaľ ešte nelieta do nebeských výšin. Buďte trpezlivé, dôsledné a hlavne pozorné. Aktivujte skutočne iba svaly panvového dna bez zatínania zadku, stehien a brucha. Nezabúdajte dýchať. Pokiaľ pre vás tempo cvičenia bude spočiatku príliš rýchle, nehľaďte na výsledky a jednoducho jednu, dve aktivácie vynechajte. Postupne sa určite zlepšíte. Vy aj vaše čísla v štatistikách, ktoré si v aplikácii môžete prezrieť.

Než sa pozrieme na použitie vajíčka s aplikáciou, musím spomenúť, že sa s Kegel Coach dá cvičiť aj bez aplikácie. Čo mi pripadá super, pretože nemusíte cvičenie vynechať, keď sa vám práve vybije telefón. Len vajíčko zapnete, zavediete a pri zatnutí panvového dna vás prístroj zavibrovaním upozorní, že došlo k stlačeniu senzora. Táto spätná väzba je určite skvelá pre ženy, ktoré s cvičením začínajú a nie sú si isté, či svaly naozaj aktivujú.

Nevyužívať aplikáciu by ale bola veľká škoda. Sice je iba v angličtine, ale pokiaľ zvládate aspoň základy, myslím, že sa budete orientovať. Aplikácia mi pripadá prehľadná a vychytaná. Pri oboch svojich telefónoch Samsung som mala po prvýkrát trochu problém vajíčko s aplikáciou prepojiť. Spojenie je na principe bluetooth. Výrobca našťastie s touto situáciou počíta a priamo v sekcii aplikácie, kde zariadenie párujete, nájdete pekne a prehľadne spracovaný návod, ako postupovať pri rôznych značkách a operačných systémoch mobilných telefónov.

Čerešnička na torte

Kegel Coach vás rozhodne nemusí len „cepovať“ ako správny tréner. V sekcii DISCOVER – FUN sa vie premeniť na klasické vibračné vajíčko, ktoré vaše panvové dno na cvičenie dokonale naladí alebo po cvičení uvoľní. Ženám s oslabeným panvovým dnom odporúčam voliť vibrácie typu Wave a Jelly, teda pulzačné, ktoré sa postarajú o natonizovanie pošvovej steny a svalov panvového dna. Ženám, ktoré majú panvové dno vo zvýšenom napätí, odporúčam voliť skôr kontinuálne vibrácie typu ANGEL, WAVE alebo DRUM, ktoré ich panvové dno pekne uvoľnia.

A keď už budete mať všetkého toho cvičenia dosť, pozvite svojho trénera do trojky s partnerom alebo si to s ním pekelne užite sama. Poteší vás vo vnútri aj zvonka.

Na záver

Pokiaľ to s cvičením panvového dna myslíte vážne a venušine guľôčky alebo činky vás nudia alebo si nie ste isté, ktoré si vybrať, Kegel Coach by pre vás mohol byť to pravé. S cvičebnými programami určite dostanete svoje panvové dno späť do formy, alebo si skvele zacvičíte preventívne. A pokiaľ sa vám práve nebude chcieť cvičiť, máte po ruke skvelú erotickú hračku, ktorú si vezmete pokojne aj do vane.

Produkty, ktoré sa budú hodiť

Viac tu

Vaginální trenažér Magic Motion KEGEL COACH SMART

Viac tu

Vaginální trenažér PERIFIT KEGEL EXERCISER

Viac tu

Vaginální trenažér Lovelife by OhMiBod Krush App Connected

Najčítanejšie články

Hľadáte odbornú pomoc? Vieme, na koho sa obrátiť.


Tu si môžete vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa venuje panvovému dnu, rehabilitáciám v tehotenstve a podpornej starostlivosti vo vašom okolí.